Onkyo TX-NR6100 7.2 Channel THX Certified 8K Hi-Fi Network AV Receiver (with Dolby Atmos, DTS:X)
- 210 W/Ch THX® Certified Select Dynamic Audio Amplification system
- 5.2.2-channel Dolby Atmos® and DTS:X playback
- AccuReflex phase-matching solution for Atmos-enabled speakers
- SMART AV Receiver™
- Works with Hey Google or Alexa
- Stream over 5 GHz/2.4 GHz dual-band Wi-Fi® supporting the 802.11ac standard
- HDMI® inputs
- HDMI 2.1
- HDMI Sub/Zone 2 Out for media transmission to a second display
- Send or receive audio via Bluetooth® wireless technology
- Refined chassis, HDMI board, DAC, Digital/Analog inputs, power-amp grounds and power lines
- 5.2-ch Main + Powered Zone 2 speakers support synced/independent D/A audio playback
- Onkyo TX-NR6100
- Power cord
- Indoor FM antenna
- AM loop antenna
- Speaker setup microphone
- Remote control
- Two AAA (R03) batteries
- Quick Start Guide
| Product Availability | Available (current model) |
| Product Type | AV Receiver |
| Style/Type | Desktop |
| Features | AirPlay / AirPlay 2, WiFi, Bluetooth, Line-in, FM Radio, Internet Radio, High-Res Audio Certified, 2-Way Bluetooth (Input/Output), 2.4GHz/5GHz Dual-Band WiFi, roon ready, Google Chromecast, Tidal Connect, Spotify Connect |
| Channels | 7 |
| Bluetooth Codecs | SBC, AAC, aptX, aptX HD |
| Sampling / Bitrate | 192kHz/24bit |
| Frequency Response (Hz) | 10 Hz–100 kHz/+1 dB, -3 dB (Direct/Pure Audio) |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 106 dB (Line, IHF-A); 80 dB (Phono, IHF-A) |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.08% (20 Hz–20 kHz, half power) |
| Voice Assistants | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Output Connectivity Options | 6.35mm Stereo, Binding Posts (Banana Plug Sockets) |
| Network Device Input Options | Ethernet RJ45, WiFi |
| Driveability (Output Impedance) (Ω) | 4–16 ohms |
| Product Dimensions | 435 x 173.5 x 379.5mm (W x H x D) |
| Product Weight (g) | 9,800g (9.8 kg) |
| Additional Tech Specs |
| Colour | Black |
| Package Contents |
| Warranty | 1 year warranty (local) |
If you're based in Singapore,
- and yes, you may arrange your own 3rd party logistics to pickup your purchases on your behalf.
GrabExpress, Lalamove, GoGoX, RydeSEND services are welcome.
View additional Terms & Conditions associated to local doorstep delivery service.
Friends from Overseas,
- we do ship internationally.
- do be aware of additional import tax/VAT that may apply.
View additional Terms & Conditions associated to international door to door shipping service.
1 Terms and condition do apply for free delivery. For more information, click here to view.
2 View our updated list of local delivery options.
3 View our updated list of international carriers.
No Reviews Available for this Product Yet. Leave Your Review
| Product Type | AV Receiver |
| Style/Type | Desktop |
| Channels | 7 |