Technics EAH-AZ40M2 True Wireless Bluetooth Noise-Cancelling In-Ear Earphone With Mic - Black
- Technics EAH-AZ40M2 earphones
- Earpieces set : XS, S, M, L (M attached)
| Product Availability | Available (current model) |
| Product Type | Earphone |
| Style/Type | True Wireless In-Ear |
| Features | Bluetooth, Microphone, Active Noise-Cancelling (ANC), High-Res Audio Certified |
| Headphone/Earphone Cover Design | Closed-back |
| Driver Count (Per Side) | 1 |
| Driver Configuration | Dynamic (DD) |
| Driver Size | 6mm |
| Earphone Connectivity | True Wireless |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Codecs | SBC, AAC, LDAC |
| Waterproof Rating | IPX4 – Protects against splashing of water (equated to ordinary rain) |
| Frequency Response (Hz) | 20 Hz - 40 kHz (LDAC 96 kHz/990 kbps) |
| Voice Assistants | Amazon Alexa |
| Mic for Calls/Communication | Yes (Built-In) |
| Input Connectivity Options | Bluetooth |
| Product Dimensions | Earphones: Approx. 22 x 26 x 24mm; Charging case: 68 x 33 x 28mm (W x H x D) |
| Product Weight (g) | Earphones: Approx. 5g+5g; Charging case: Approx 35g |
| Colour | Black |
| Package Contents |
| Warranty | 1 year warranty (local) |
If you're based in Singapore,
- and yes, you may arrange your own 3rd party logistics to pickup your purchases on your behalf.
GrabExpress, Lalamove, GoGoX, RydeSEND services are welcome.
View additional Terms & Conditions associated to local doorstep delivery service.
Friends from Overseas,
- we do ship internationally.
- do be aware of additional import tax/VAT that may apply.
View additional Terms & Conditions associated to international door to door shipping service.
1 Terms and condition do apply for free delivery. For more information, click here to view.
2 View our updated list of local delivery options.
3 View our updated list of international carriers.
No Reviews Available for this Product Yet. Leave Your Review
| Product Type | Earphone |
| Driver Size | 6mm |
| Bluetooth Version | v5.3 |